בנייה ירוקה – אתגרים והשפעות

בנייה ירוקה מהי ?

בניה ירוקה, הקרוייה גם בניה בת קיימא וקרויה באנגלית Green Building, היא שיטה לבניה ואחזקה של בתים כדי לחסוך באנרגיה ובחומרי הגלם ומטרתה ליצור סביבת מגורים נוחה ובריאה, שימוש יעיל יותר במשאבים העומדים לרשותנו, הימנעות מקסימלית מפגיעה במשאבים טבעיים, שימוש בחומרים ממוחזרים תוך בנית בתים חסכוניים באנרגיה, תפוקה יעילה וגבוהה יותר והפחתה בכמויות של פסולת בניה. למרות שאין נוסחת קסם, בנייה ירוקה משפיעה באופן חיובי על הסביבה כאמור באמצעות שימור של משאבים, ובו בזמן איזון באנרגיה ועלות תחזוקה נמוכה וחסכונית. במילים אחרות, בניה ירוקה משמעה מציאת האיזון העדין בין בניית הדירה לבין הסביבה הקיימת.

האתגרים לקראת קבלה ויישום נרחב של בניה ירוקה

למרות התגברות ההכרה בנחיצות הבנייה הירוקה בטווח הקצר, עדיין יש כברת דרך לעבור לקראת הכרה בה בטווח הארוך. למרות המודעות הגוברת לשיטות הבנייה הירוקה, מוצרים ירוקים, וטכנולוגיות עתירות ביצועים לבנייה, יש להכיר בכך שעדיין חסר מידע מדויק, יסודי, וכמותי לגבי ההשפעות הפיננסיות והכלכליות בענף הבנייה הירוקה, במיוחד כשמדובר במונחים של יחס עלות/תועלת. על פי כמה ספקי בנייה ירוקה בישראל, יש נתק עקבי בין עלויות הון ועלויות תפעול, כמו למשל, בעל בניין היודע שכ- 40 אחוזים מן ההשקעה בבניה הולכים לבנייה ירוקה אך עם זאת, משנה לשנה, התקציב אינו צמוד וקבוע, ועלול להוות אבן נגף משמעותית. בשנים האחרונות, גופים רבים דנו וניתחו כמה באמת עולה לבנות ירוק והעלות האמיתית של בניית בניין שאינו פוגע בסביבה, ומהם ביצועיו לאחר בנייתו, בתקווה לשכנע את התעשייה שתקציב הבנייה אכן ריאלי.

תכונות של בנייה ירוקה

בוני בתים ומפתחים שאימצו את המושגים של בנייה ידידותית לסביבה, אומרים כי ארבע התכונות החשובות של בנייה ירוקה: עלייה בשליטה באוורור הבית, בקרת טמפרטורה משופרת, בקרת תאורה משופרת, ועלייה בתאורת יום, תכונות אלה היו באופן ברור ומשמעותי בקורלציה ברורה עם רמות גבוהות של פריון העובדים או השוהים במבנה הירוק. איכות האוויר בתוך הבית קשורה באופן הדוק לעלייה בפריון ובבריאות במקומות עבודה ומוסדות חינוך, והם מסייעים להסביר כי בעצם היתרונות הגדולים ביותר של בנייה ירוקה מתבטאים בשיפור איכות חיי הדיירים. מעבר לכך, הרווח הכספי של בניינים ירוקים הוא יותר מפי 10 בהשוואה להשקעה הראשונית הממוצעת הנדרשת כדי לתכנן ולבנות בניין ירוק. יודעי דבר בתעשיית הבנייה אומרים כי החיסכון באנרגיה לבדו, מחזיר את ההשקעה הראשונית בקלות משום שבניה ירוקה מפחיתה את צריכת האנרגיה בדרכים רבות.

השפעת עלויות האנרגיה על בניה ירוקה

בימים אלה שבהם עלות-תועלת, פריון ודאגה לאיכות הסביבה צריכים ללכת יד ביד, יש לבוני הבתים אפשרות בחירה בין בניין שנועד לחיים בריאים ויעילים או כזה שהוא לא. לדברי מומחים, כמות הבתים הירוקים גדלה בשיעור של כ -40 עד 50 אחוזים בכל שנה. אם עלויות האנרגיה העולמיות ימריאו מעלה, אזי הסיכונים בבניה קונבנציונלית מתרבים.

חומר למחשבה.