בניה ירוקה – חיסכון גדול באנרגיה

הבסיס לחיסכון באנרגיה – בניה ירוקה

אנרגיה היא הבסיס לבנייה ירוקה. בעולם של היום שבו שינויי האקלים תכופים ומחירי האנרגיה גבוהים, זה קריטי להשתמש בכמה שפחות דלקים או תוצרי דלקים, כולל חשמל שנוצר בחלקו מפחם, בגלל המחירים הבלתי צפויים העשויים לעלות במהירות ובמקומם להשתמש באנרגיה מתחדשת, למשל חשמל המופק מאור השמש, חוות רוח וכדומה.

אי ודאות במשק האנרגיה

עתיד האנרגיה שלנו הוא לא ברור, והציבור מבולבל מן המסרים המעורבים לגבי עתודות הנפט והגז שלנו: האם אנחנו הולכים למחסור בנפט? בכמה מחירי הנפט והגז הטבעי צפויים לעלות? מומחים צופים כי ייצור הנפט בעולם יגיע לשיא בשנת 2020 לכל המאוחר, אבל השיא יכול להתרחש מוקדם יותר.

אחרי השיא, אם כמות הנפט המופק תהיה בירידה, הדבר יגרום בהכרח לעליית מחירים. דלקים מאובנים (נפט, פחם) מספקים כיום 95 אחוזים מאספקת האנרגיה המסחרית בעולם, ואילו מקורות אנרגיה מתחדשים מספקים פחות מ- 3 אחוזים. אם אנחנו רוצים לעבוד נכון, זה יהיה חכם להפחית את הצריכה של דלקים מאובנים ולהשקיע באנרגיה מתחדשת בבית בהקדם האפשרי. בסעיף הבא נראה בפירוט מהי אנרגיה מתחדשת.

מומחים בינלאומיים בתחום יעילות האנרגיה מצהירים: "מחסור בנפט עשוי להיות הסיבה הפחות משמעותית להתנתקות מהתלות מנפט. הסיבות המשמעותיות יותר יהיו הגנה על אקלים כדור הארץ, איכות החיים, אי תלות כלכלית וביטחון המדינה. אם יימשך המסלול הנוכחי של התלות בנפט, התלות של מדינות המערב כמו למשל ארצות הברית ושל מדינות אחרות בנפט, יכולה לגדול משמעותית".

לכן, מתווה הגיוני שבו מדינה גדולה כמו ארה"ב מקטינה את צריכת הנפט שלה ומגדילה את השקעתה במקורות אנרגיה מתחדשים הוא רצוי ומתבקש. מתווה כזה ישחרר את מדינות המערב מהסתמכות על מדינות אחרות וגם ישפר את הכלכלה המערבית באמצעות יישום טכנולוגיות חדשניות והגברת התעסוקה. למעשה זו יכולה להיות הדרך הטובה ביותר לעצמאות כלכלית.

בניה ירוקה – אנרגיה מתחדשת

מבחינה כלכלית מקורות אנרגיה מתחדשים כבר זמינים באופן נרחב בשוק של היום ומהווים נדבך חשוב בבניה הירוקה. חוות רוח מוקמות ברחבי העולם ומספקות חשמל במחיר תחרותי. חשמל משריפת גידולים ופסולת מספק חשמל גם הוא במחיר דומה. כבר כיום אנרגיה משריפת גידולים ופסולת מספקת כחמישה אחוזים מתצרוכת האנרגיה של העולם. מקור אנרגיה מתחדש נוסף הוא תאים פוטו-אלקטריים, הממירים את אור השמש לחשמל, תחום הנמצא בשימוש נרחב בבניה הירוקה בישראל ומתאים מאד למדינות שטופות שמש כמו שלנו. ככל שהטכנולוגיות ישתפרו וככל שהממשלות יציעו תמריצים, כפי שזה נעשה בישראל למשל, עלויות ספקי האנרגיה המתחדשת יהפכו  תחרותיות יותר ויותר.

שימוש באנרגיה במבנים

למידע הבא השפעה ישירה על קבלני בניה ירוקה בישראל. צריכת האנרגיה של בניינים מהווה כ- 35 אחוזים מצריכת האנרגיה במדינות מערביות. מתוך 35 אחוזים אלה, כ- 64 אחוזים משמשים לחימום, אוורור ומיזוג אוויר, כ- 24 אחוזים למים חמים וכ- 12 אחוזים לתאורה. מוצרי חשמל מהווים חלק משמעותי בעוגת הצריכה. במונחים של ייצור פחמן דו חמצני, בניינים אחראים בסך הכל ליצירת כ -48% מכלל גזי החממה.

אנרגיה והקשר לבנייה ירוקה

על מנת להגיע ליעילות אנרגטית נדרשת גישה מבוססת בניה ירוקה לתכנון ובניית בית. מדובר בכל האלמנטים של מעטפת הבניין; מימון, מסגרת, מבנה גג וחלונות משחקים תפקיד מפתח בהגדרת החיסכון באנרגיה הפוטנציאלית לבית. שימוש באנרגיה בתוך הבית הוא הנדבך השני של התמורה. תאורת יום טבעית ואוורור ישפיעו מאוד על כמות האנרגיה שבה ישתמשו על מנת לספק נוחות ונוחות. מוצרי החשמל והתאורה שייבחרו ישפיעו גם הם על היעילות האנרגטית. כל אלה צריכים להילקח בחשבון בשלבי התכנון המוקדמים כדי לשמור על יעילות מול עלות.

מחקרים שונים מדגישים מקרים של חברות שהשקיעו בבניינים חסכוניים באנרגיה ובכך חוו חיסכון משמעותי. לעיתים החיסכון הגיע עד ל- 90 אחוזים לעומת הצריכה הקודמת. נושא נוסף המצדיק את ההשקעה הוא ההשקעה בתאורת יום, כלומר עיצוב הבית כך שיתאפשר שימוש באור טבעי, ולא אור מלאכותי בשעות היום, שיפור מרכיבי חימום, אוורור, מיזוג אוויר, ושיפור איכות האוויר בתוך המבנה. הדבר הביא לתפוקה מוגברת של העובדים, ביצוע של פחות שגיאות, ופחות היעדרויות. בגלל העובדה שעלויות העבודה הן חלק כה גדול מתוך העלות הכוללת (כוח העבודה יקר לעין ערוך מעלויות האנרגיה), עלייה של אחוז אחד בפריון עבודה יכולה להביא לחיסכון לחברה העולה על כל סך עלויות האנרגיה שלה.

יש יותר ויותר מקרים דומים לאלה שתועדו במחקרים שונים, ולכן חברות מתחילות להשקיע ביעילות אנרגטית מהסיבות שצוינו לעיל. כתוצאה מכך הוצאות האנרגיה פחתו ויעילות העובדים גדלה. מצב של win-win.

אנרגיה גלומה

צרכי האנרגיה דורשים התייחסות עוד לפני שחומרי הבניין מגיעים לאתר. האנרגיה הדרושה כדי להמציא, ליצור, ולהוביל את חומרי הבניין לאתר נקראת אנרגיה גלומה. מדובר על הפקת אבן, זכוכית, חימר, מלט ועוד. לדוגמא, ייצור מלט מהווה כ- 8% מהפחמן המשתחרר לאטמוספרה. בנוסף, מינרלים נמצאים במגוון רחב של חומרי בניין בבית החל מצנרת, חיווט לבידוד ועוד. יש מינרלים גם בצבע וטפטים. משום שמינרלים צריך לחצוב, מחירם גבוה, הן במונחים של עלויות אנרגיה והן מבחינת השפעה על הסביבה.

מדוע חשובה איכות הבידוד

כמות הבידוד ואיכותו הן ההחלטות החשובות ביותר שיש לעשות בתחילת הבנייה. במבט לעתיד בשוק האנרגיה, ככל שאתה יכול להחדיר יותר בידוד אל תוך מעטפת הבניין – כך טוב יותר. שהרי אחרי הכל, כמה זמן הבית שנבנה יחזיק מעמד? מה יהיה המחיר של הדלקים, הגז והחשמל המשמשים לחימום או מיזוג הבית שלך בטווח של 10 או 15 שנים ? 50 שנה ? אם הבית שלך יחזיק מעמד כל כך הרבה זמן אז לפחות דאג שיהיה מבודד ביעילות מקסימלית כדי לעמוד בעליות הצפויות במחירי האנרגיה, כלומר שיהיה תלוי כמה שפחות במחירי האנרגיה.

בניה ירוקה ואנרגיה – סיכום

בנייה ירוקה מפחיתה את צריכת האנרגיה בדרכים רבות. ראשית, ניתן להפחית את האנרגיה הגלומה של הבניין באמצעות תכנון ועיצוב יעיל שלו, שימוש בחומרים ממוחזרים ומקומיים, ופסולת בניין ממוחזרת. שנית, בנייה ירוקה מפחיתה את צריכת האנרגיה של הבניין במהלך חייו. הצבה נכונה של חלונות ופתחים יכולה לבטל את הצורך בתאורה חשמלית במהלך היום. פתחי אוורור נכונים בבית יכולים לקרר את הבית במשך הלילה, ולא להסתמך על מיזוג אוויר. בידוד באיכות גבוהה (חומרים והתקנה נכונה) מפחית את עלויות ויסות הטמפרטורה בקיץ והן בחורף. בנוסף, בתים יכולים למקסם את החימום והקירור הפסיביים. כיצד ? חלונות המופנים דרומה עם סככות יכולים להפחית את עלויות החימום בכ- 20 עד 30 אחוזים. הצללה ונטיעות צמחים טבעיים יכולות לשמור על בתים קרירים בקיץ. רשימה זו היא רק קצה קצהו של מגוון האפשרויות לצמצום דרישות האנרגיה של בית.